середа, 30 червня 2010 р.

Важливість духовного керівництва

У світлі Року Священства, який нещодавно закінчився, своє повчання з нагоди останньої червневої загальної аудієнції Папа Бенедикт XVI присвятив постаті святого Джузеппе Кафассо. Як пригадав Святіший Отець, звертаючись до кількох десятків тисяч паломників, які 30 червня 2010 р. зібралися на площі Святого Петра у Ватикані не зважаючи на спекотний день, якраз тиждень тому, 23 червня, припадала 150-та річниця смерті цього святого священика.

Бенедикт XVI розповів, що Джузеппе Кафассо, після навчання у колегії в К’єрі та в духовній семінарії, отримавши ієрейські свячення, вступив до Церковного інституту святого Франциска Ассізького в Турині, щоб вдосконалитись у душпастирському служінні. Це був заклад для молодих священиків, де вони навчалися проповідувати та сповідати. Прикладом для наслідування, який пропонували молодим душпастирям, був священик, що вирізняється багатим внутрішнім життям та глибокою ревністю в душпастирстві, вірний в молитві, задіяний у проповідництві та катехизуванні, старанний в уділенні Святих Тайн, зокрема – Сповіді.

В цьому інституті відбувалося усе основне служіння о. Джузеппе Кафассо. Вступивши туди молодим священиком, щоб набратися необхідних навичок, саме тут, залишившись в ньому працювати, він розвинув свої дарування духовного провідника та вихователя. Викладаючи моральне богослов’я, він, за словами Бенедикта XVI, «навчав бути добрими сповідниками та духовними провідниками, які дбають про справжнє духовне добро людини, спонукувані великою рівновагою, допомагаючи відчувати Боже милосердя, та, одночасно, гостре та живе відчуття гріха». Як пригадував його учень святий Іван Боско, о. Кафассо в своєму навчанні вирізнявся трьома чеснотами: спокій, проникливість, розсудливість.

Святіший Отець розповів, що о. Джузеппе багато часу приділяв сповіданню, а до нього приходили єпископи, священики, богопосвячені особи та численні миряни, а він умів усім дати необхідне. Для багатьох, які пізніше стали святими та засновниками чернечих інститутів, він був мудрим духовним порадником, а його навчання ніколи не було абстрактним, що ґрунтується виключно на книжках, але народжувалося з живого досвіду.

«Його секрет, – зазначив Бенедикт XVI, – був простим: бути Божою людиною, в малих щоденних вчинках робити “те, що може спричинитися до більшої Божої слави та користі душ”». Він безмірно любив Господа, вирізнявся міцно вкоріненою вірою, глибокою та тривалою молитвою, жив щирою любов’ю до всіх.

Про спосіб діяння святого Джузеппе Кафассо Бенедикт XVI розповів на прикладі святого Івана Боско, якого той був духовним провідником цілих 25 років і без поради якого він не приймав важливих життєвих рішень. Як духовний провідник, о. Кафассо не намагався «зліпити» учня “на свій образ та подобу”, а о. Боско не копіював поведінки духовного провідника, але наслідував його чесноти, згідно з власними здібностями та особливостями покликання й служіння. Папа зазначив, що це є «знаком мудрості духовного вчителя та інтелігентності учня: перший не накидається другому, але шанує його особистість та допомагає відчитати, якою є Божа воля щодо нього». Святіший Отець вказав на цей приклад для всіх тих, хто задіяний у вихованні молодих поколінь.

Іншою ділянкою апостоляту святого Джузеппе Кафассо, як зазначив Святіший Отець, було душпастирство ув’язнених, яке він здійснював протягом 20 років, спричинившись до численних навернень. Вже своєю простою присутністю він здобував серця, а його діяльність простягалася від розлогих проповідей, що збирали усю тюремну спільноту, до особистих розмов та катехизації.

Наприкінці свого повчання Бенедикт XVI побажав, щоб святий Джузеппе Кафассо був для всіх пригадкою про необхідність тривати на шляху до досконалості, а для священиків – про важливість присвячування часу на сповідання та духовний провід. А вітаючи прочан їхніми рідними мовами, Папа окремо привітав присутніх Митрополитів що прибули зі своїми рідними та знайомими з різних кінців світу, щоб отримати з рук Святішого Отця священні паллії.

за матеріалами Радіо Ватикан

вівторок, 29 червня 2010 р.

Празник святих апостолів Петра і Павла у Ватикані

Сьогодні вранці, 29 червня, у базиліці Святого Апостола Петра у Ватикані Папа Бенедикт XVI очолив урочисту Святу Літургію, під час якої 38 нових архиєпископів-митрополитів з усього світу отримали «паллій».
Звертаючись до митрополитів, які отримали паллій, Бенедикт ХVІ наголосив, що сопричастя із наступником святого Петра є гарантією свободи Пастирів Церкви та громад, які їм довірені, у спільності з святим апостолом Петром та його наступниками.
Паллій – це символ митрополичої влади і, одночасно, символ єдності з Апостольським Престолом, єдності з єпископом Риму - наступником Святого Апостола Петра. Він становить знак сопричастя, що є основою всього життя Церкви, пригадує, що ієрархічний характер сопричастя є виявом того, що Церква, щоб бути одною, потребує особливого служіння Церкви Риму та її єпископа, а також особливо висвітлює вселенськість Церкви, яка послана Христом, щоб звіщати Євангеліє всім народам та служити всьому людству.
«Христос обіцяв, – мовив Папа, – що пекельні сили не подолають Церкви. Ці слова мають також й екуменічне значення, адже одним із характерних наслідків дії Лукавого є саме поділ всередині церковної спільноти. Єдність Церкви закорінена у єдності з Христом, – а справа повної єдності християн, яку потрібно завжди шукати та з покоління в покоління оновлювати, – також підтримувана Його молитвою та обітницею.
Як кожного року на празник святих апостолів Петра і Павла також і сьогодні у богослуженнях взяла участь делегація православного Константинопільського патріархату.

За матеріалами Радіо Ватикан

неділя, 20 червня 2010 р.

Папа до нових пресвітерів

Сьогодні, у неділю, 20 червня 2010 р., Святіший Отець Венедикт ХVІ очолив понтифікальну Святу Літургію у ватиканській базиліці Святого Петра, під час якої уділив ієрейські свячення 14 дияконам Римської дієцезії, які навчались у трьох семінаріях. Десять з них є італійцями, і по одному з Індії, Японії, Чилі та Німеччини.
«Як єпископ цієї дієцезії, я по-особливому радий прийняти до римського священицького грона 14 нових священиків. Разом з кардиналом вікарієм, єпископами-помічниками та усіма священиками дякую Господеві за дар цих нових пастирів Божого народу», – цими словами Вселенський Архиєрей розпочав свою проповідь, також привітавши винуватців цього торжества, зазначаючи, що саме вони у цей день є в центрі уваги усього Божого народу, який символічно представлений присутніми у папській ватиканській базиліці. Серед цього Божого народу особливе місце займають батьки та рідні нововисвящених священиків, їхні друзі та знайомі, настоятелі та вихователі семінарій, представники парафій та церковних спільнот і рухів, з яких походять нові ієреї і серед яких вони вже душпастирювали. Папа наголосив, що уся Церква Риму сьогодні возносить подяку Богові і молиться за нових священиків, покладає велику надію на їхнє майбутнє і дуже сподівається на щедрі плоди їхньої святості та їхнього священичого служіння, потребуючи кожного із них.
Далі Святіший Отець у своїх роздумах зупинився над євангельським уривком, який був прочитаний під час цієї урочистої Служби Божої. Він наголосив на словах, якими Спаситель запитує у своїх учнів про те, за кого Його вважають люди та вони, учні, і на відповіді святого Петра, який від імені усіх апостолів виявив глибоку віру у Спасителя. «Ти Христос Божий» (Лк. 9, 20), – ці слова верховного апостола виявили значну відмінність у поглядах народу і 12-ти апостолів щодо питання про Ісуса. Але де є джерело цього акту віри святого Петра? Відповідаючи на це запитання, Папа підкреслив, що на початку того євангельського уривку читаємо про те, що Ісус молився насамоті і разом з Ним були Його учні. Тобто, апостоли стали учасниками перебування і розмови Ісуса з Отцем, і, таким чином, їм було відкрито те, чого інші не могли побачити в Ісусі – Його особливий зв’язок з Небесним Отцем. Саме із того перебування разом із Спасителем, буття із Ним на молитві, випливає знання, що перевищує знання народу, і яке дозволяє пізнати глибоку ідентичність Ісуса, пізнати правду. За словами Вселенського Архиєрея, з цього маємо чітку вказівку для життя і місії священика, який покликаний на молитві відкривати завжди нове обличчя свого Господа і найавтентичніший зміст своєї місії. Лише той, хто має глибокий внутрішній стосунок з Господом, може бути посланим звіщати Христа іншим. «Мова йде про «залишитися із Ним», що повинно завжди супроводжувати виконування священичого служіння, що повинно бути його центральною частиною, також і особливо в час труднощів, тоді, коли видається, що інші справи повинні мати першість. Де б ми не були, що б ми не робили, мусимо завжди залишатись із Ним», – мовив Венедикт ХVІ.
Продовжуючи проповідь, Папа наголосив також і на іншому важливому моменті із прочитаного цього дня євангельського уривку, а саме на тому, що, відразу після визнання віри святого Петра, Христос звіщає Свої страсті та воскресіння і повчає апостолів про те, як справжні учні повинні слідувати за Ним. Це наслідування є шляхом хреста, є зреченням себе самого: «Бо хто захоче спасти свою душу, той її погубить; а хто погубить свою душу задля мене, той її врятує», – каже Спаситель. Таке слідування за Христом, яким можемо також назвати священство, ніколи не може бути середником для забезпечення впевненості у житті чи якогось суспільного становища. Хто бажає стати священиком лише, щоб підняти свій престиж і особистий авторитет, досягти особистого успіху, той вже від початків неправильно зрозумів сенс того служіння. Такий священик, щоб добитись свого, буде змушений догоджати іншим, говорити те, що вони хочуть почути, буде змушений пристосовуватись до думки та настроїв народу, тим самим, позбавляючи себе життєдайного зв’язку із правдою, засуджуючи себе на те, щоб завтра осудити те, що сьогодні похваляв. Така людина, на переконання Папи, не любить по-справжньому Бога та ближніх, а лише себе саму. Священство базується на сміливості, відповідальності за інших, прислухаючись завжди до Божої волі.
А звертаючись безпосередньо до 14 дияконів, які через кілька хвилин стали священиками, Єпископ Риму запропонував їм для роздумів ще третю думку, яка тісно поєднана із попередньою, а саме – про Тайну Пресвятої Євхаристії, вказуючи на те, що разом із священичим рукоположенням вони отримують дар звершувати цю Тайну, що їм довірено Тіло і Кров Ісуса Христа. Любов і дар розп’ятого Спасителя проходять через руки, голос і серце священнослужителя.
«Як, отже, не благати Господа, щоб дав вам завжди пильне та захоплююче усвідомлення цього дару, що поставлений у центрі вашого буття священиками! Щоб Він Вам дав ласку вміти до глибити досвідчувати усю красу та силу цього вашого священичого служіння і, одночасно, ласку могти послідовно і великодушно жити кожного дня цим служінням», – сказав Вселенський Архиєрей. А на закінчення він підбадьорив нововисвячених священиків, запевняючи, що любов Пречистої Діви Марії допоможе їм бути вірними своєю священичому стану, ставати подібними до Її Сина, Який вмів підкоритись волі Отця і полюбити людину аж до кінця.

Джерело Радіо Ватикан

середа, 16 червня 2010 р.

На пляжах Одеси - бібліотеки!

Громадський рух «Вперед» планує відкрити на пляжах Одеси безкоштовні бібліотеки під девізом «Одеса - місто, що читає».
Суть проекту полягає в тому, щоб установити на громадських пляжах шафи з книгами, що будуть доступні будь-кому, пояснила співробітниця організації Інна Кайзер.
Щоб книги не псувалися від вологи та сонця, стелажі розмістять під навісом, подалі від моря. «Із книгами працюватиме бібліотекар. Питання оплати його праці поки не вирішено. Можливо, це буде волонтер або ж оплата носитиме доволі символічний характер», - зауважила Інна Кайзер.
Відкриття першої бібліотеки заплановано на початку липня на пляжі 16-ї станції Великого Фонтана. Послуги будуть безкоштовними.
«Будь-хто зможе підійти і вибрати книгу на свій смак. Ми не плануємо встановлювати систему контролю, тому що сподіваємося на совість людей - цей проект ми реалізуємо для них», - запевнила Інна Кайзер.
Наразі ініціатори проекту «Одеса - місто, що читає» звернулися за дозволом на розміщення шаф на території пляжів. Вони також проводять акцію зі збору книг для пляжної бібліотеки. У фонді вже є 1 тисяча книг різної тематики та жанрів.
За словами ініціаторів акції, якщо ідея приживеться і виявиться затребуваною на 16-ї станції Великого Фонтана, то незабаром бібліотеки з'являться на інших пляжах Одеси.
Аналогічну ініціативу реалізували у лютому 2010 року на пляжі Сіднея.

За матеріалами: Репортер

пʼятниця, 11 червня 2010 р.

Завершення Року Священства

О 10-й годині римського часу на площі св. Петра у Римі Святіший Отець відслужив урочисту Службу Божу, яка закрила Рік Священства. Святішому Отцю співслужили біля 15 тис священиків зі всього світу. Під час проповіді Папа сказав:
«Священик не просто працівник офісу, які є потрібні у будь-якому суспільстві, щоби виконувати певні функції. Він робить те, що жодна людина не може зробити сама від себе: в ім'я Христа вимовляє слово звільнення від наших гріхів і, таким чином, змінює наше життя. Над хлібом і вином вимовляє слова Христа, які перемінюють їх у Його Тіло і Кров, і Ісус Воскреслий стає присутній між нами, відкриває двері до Бога і єднає нас з Ним. Тому священство це не просто "праця", а таїнство – Бог через людину, бідну і слабку, стає присутнім між людьми і служить їм.» Папа також нагадав про важки моменти цього Року Священства, коли як ніколи були виявлені гріхи духовенства. Але це є знак, що Злому не подобається священик і його місія, і тому він намагається всілякими способами йому перешкоджати. Папа попросив вибачення за гріхи священиків, і сказав, що маємо всі молитися, щоби ц гріхи більше ніколи не повторялися.
Після проповіді священики відновили свої священичі обіти, а після Причастя Святіший Отець провів посвяту і ввірення священиків Непорочному Серцю Пречистої Діви Марії, просячи Їй про заступництво і допомогу на дорозі святості.
Навіть якщо Рік Священства закінчився, не переставаймо молитися за священиків, за їх ревність в служінні Богові і людям, за їх вірність. І завжди дякуймо Богові за кожного священика.

Відновлення священичіх обітів


Посвячення Священників Непорочній Діві Маріі



четвер, 10 червня 2010 р.

Папа відповідав на запитання священиків

Близько 15 тисяч священиків зустрілось з Бенедиктом на площі св. Петра у Ватикані 10 червня увечері під час молитовного чування у рамках урочистостей завершення Року Священства. Папа відповів на запитання, які йому поставили священики з п’яти континентів.

Священик з Бразилії говорив про труднощі сучасного настоятеля.

Священик з Африки звернув увагу на розбіжності та інколи суперечності між теологією та католицькою доктриною та зауважив, що інколи теологія здається взагалі «некатолицькою». У відповідь Бенедикт XVI зацитував слова св. Бонавентури про «зарозумілість розуму» та визнав, що буває теологія, яка «не годує віру». Папа сказав, що сам займається теологією «від січня 1946 року» і помітив, що багато тез, які, наприклад, 60-х роках здавалися революційними та сучасними, сьогодні викликають сміх. Папа порадив повертатись до Катехизму Католицької Церкви, «який залишив нам Йоан Павло ІІ», аби розвіювати усі сумніви.

Словацький священик, що працює у Росії, запитав, як реагувати на постійну критику целібату та просив пояснити його значення. Бенедикт XVI підкреслив, що целібат – це «очікування».

«Ми переступаємо через себе самих та йдемо далі, ведемо за собою світ до Воскресіння. І це справжня новина, адже Христос дає нам нове та справжнє життя. Целібат – це очікування, можливе завдяки Господній благодаті, який притягує нас до себе, до світу Воскресіння, який закликає нас постійно переступати через себе, через теперішнє до майбутнього», - сказав Папа.

Бенедикт XVI звернув увагу, що великою проблемою нинішнього християнства є те, що не думаємо про майбутнє з Богом, лише про теперішнє цього світу. За словами Папи, целібат – очікування майбутнього – відкриває людям двері та вказує на реальність майбутнього, це свідчення нашої віри в Бога, а також того, що можна побудувати життя на Христі, на майбутньому житті.

«Це правда, що для агностичного світу, для світу, з яким Бог не має нічого спільного, целібат є великим згіршенням… Можна дивуватись, що критичні напади на целібат звучать у часи, коли модною стає відмова від подружжя. Проте ця відмова від подружжя принципово відрізняється від целібату», - пояснив Бенедикт XVI. Папа звернув увагу, що сучасні люди відмовляється від подружжя для того, аби жити для себе, натомість целібат – це абсолютно протилежний стиль життя: це відповідь на покликання Бога, це дозвіл, щоб Бог взяв нас за руку, це повна віддача у руки Господа. Целібат - це акт вірності та довіри, подібно, як і у подружжі. Целібат - це протилежність відмови, власної незалежності, - сказав Папа.

Папа пригадав також, що сенс священства – це також «скандал віри» та «покладання свого єства на Бога». Папа сказав, що існують також згіршення, пов’язані з гріхами священиків, які затьмарюють цей справжній та великий скандал та схиляють до думки, що священики не живуть у згоді з Богом.

На думку Бенедикта XVI, критика на адресу целібату доводить те, «що він є великим знаком віри та присутності Бога у світі».

Священик з Японії, що представляв Церкву в Азії, запитав Папу про те, як жити Євхаристією та не втратити контакту зі світом та як вберегтись від клерикалізму. Бенедикт XVI закінчив відповідь словами: «Євхаристія – це найпевніший захист перед клерикалізмом».

Священик з Австралії висловив занепокоєння через «порожні семінарії», тобто через спад кількості покликань. Відповідаючи, Папа застеріг перед тим, щоб не звести священство до професії, якою кожен може оволодіти. Також Папа додав, що надзвичайно важливим для молоді, яка роздумує над власним покликанням, є приклад інших. «Не стали би ми священиками, якби не мали таких прикладів», - сказав Бенедикт XVI.

За матеріалами: wiara.pl

середа, 9 червня 2010 р.

Завершення Року Священства

В Ватикані очікується найчисленніша зустріч духовенства в історії, крім того найбільша церковна подія 2010 року. Сьогодні розпочнеться тридення, насичене молитвами, роздумуваннями та свідченнями, які пройдуть у римських базиліках Святого Павла поза мурами та Святого Йоана в Латерані. Крім того, у ці дні передбачені численні ініціативи різних церковних Рухів та Асоціацій.
У четвер 10 червня Святіший Отець Бенедикт ХVІ очолить на площі святого Петра у Ватикані молитовне чування, яке розпочнеться о 20:30 римського часу.
А о 9-ій годині ранку римського часу в п’ятницю, 11 червня, Папа завершить Рік священства Святою Літургію на площі св. Петра у Ватикані, у якій співслужитимуть кардинали, архиєпископи, єпископи та священики, які зберуться на цю урочистість у Ватикані. Передбачається, що з Вселенським Архиєреєм буде співслужити 15.000 священиків.
У Всесвітній зустрічі беруть участь не тільки священики, але й диякони, ченці, семінаристи, богопосвячені особи та миряни, які підтримують духовенство та сприяють священичим покликанням.

За матеріалами: Радіо Ватикан

неділя, 6 червня 2010 р.

Беатифікація Отця Попєлушко

Сьогодні причислять до лику блаженних Отця Єжи Попєлушко, як мученика за віру. Беатифікаційна урочистість розпочалася у Варшаві на Площі Пілсудського. Літургію очолює архиєпископ Анжело Амато, префект Конгрегації зі справ Беатифікації та Канонізації. Після Меси реліквії нового блаженного будуть перенесені урочистою процесією до Святині Божого Провидіння. Реліквії нестиме його Мама... «Мамо, нехай Бог винагородить», - цими словами польські єпископи дякують Маріанні Попєлушко за незламного священика-мученика, якого вона виховала, та за її віру. «У сльозах я його проводжала на той світ, а тепер з радістю буду зустрічати», - каже мати о. Єжи Попєлушко. Священика оголосять блаженним 6 червня у Варшаві. У пастирському листі перед беатифікацією єпископи зазначають, що близькі відносини з Богом були найважливішими в житті о. Попєлушко з дитинства. Причиною цього була глибока віра, яку він виніс з батьківського дому. «Від наймолодших років Євхаристія була центром його життя. Аби щоденно прислужувати біля вівтаря, Єжи виходив з дому до школи раніше за всіх інших дітей. Він не вважав це жертвою, а сприймав, як благодать, - читаємо в пастирському листі, - Мамо, Нехай Бог винагородить за такого Сина! Нехай Бог винагородить за такого Священика! Нехай Бог винагородить за Твою віру», - пишуть єпископи, звертаючись до Маріанни Попєлушко. На запитання журналістів, як виховати святого, матір о. Єжи Попєлушко сказала, що потрібно любити Бога та людей, любити серцем та ділами. За словами брата о. Єжи, Юзефа Попєлушко, вдома мама щоденно співала годинки, в травні – травневий молебень, а в жовтні молилась розарій. Також він підкреслив, що у неділю та свята уся сім’я ходила до церкви, навіть у найбільші морози. Журналісти поцікавились, чи мати о. Єжи молиться до свого сина. «Молюсь до Бога за посередництвом сина», - відповіла вона.

За матеріалами:
КАІ

субота, 5 червня 2010 р.

Другий день на Кипрі

5 червня повністю присвячений Нікосії. Венедикт XVI здійснить візит ввічливості до Президента Республіки, в президентському палаці зустрінеться з представниками влади та дипломатичного корпусу, а на стадіоні школи святого Марона – з католицькою громадою острова. Опівдні Вселенський Архиєрей здійснить візит до Блаженнішого Хризостома ІІ, Глави Православної Церкви Кіпру, в резиденції якого також відбудеться обід. Увечері, в латинському храмі Святого Хреста, Венедикт XVI відправить Службу Божу і проведе зустріч з священиками, богопосвяченими особами, дияконами, семінаристами, катехитами та представниками церковних рухів Кіпру.
за матеріалами Радіо Ватикану

пʼятниця, 4 червня 2010 р.

Проща до Бердичева

З 12 по 18 липня з м. Хмельцького відбудеться піша проща до Бердичева. Цю прощу організують Брати Капуцини. О 7.00 урочистою Літургією в храмі Христа Царя (на Виставці) паломництво вирушить до чудотворної ікони Божої Матері Бердичівської. Проща завжди є благодатним часом, завдяки якій яскраво відображується наше щоденне життя. Ця особлива подорож, яка триває шість днів, є образом нашого постійного паломництва на цій землі, адже наша мета – дім нашого Небесного Отця.
Спека і дощ, хмари і вітерець також відображують радості і труднощі нашого щоденного життя. Паломництво є добрим часом духовної віднови, глибокої молитви, а завдяки конференціям, які щодня проголошують священики, також і часом роздумів над своїм життям в світлі Божого Слова і навчання Церкви.
Паломництво з Хмельницького не є єдиним в Україні. Але всім, хто бажає до нього долучития - ось дані, до кого звертатися для запису:
Бр. Леонід Маєвський: 0985781973, loniamaj@gmail.com
Щасливого путі з Богом!

Папа на Кипрі

Сьогоні Папа прибуває на острів Кипр з апостольським візитом.Пафос зустрічатиме Папу о 15.00 год за київським часом.Це перший візит Святішого Отця на Кіпр в історії країни. Мова візиту – англійська. До приїзду Понтифіка випустили серію жовтих футболок з портретом Бенедикта XVI, сумок, брелоків та іншої суверенної продукції.
Маронітський архиєпископ налаштований оптимістично і вважає несуттєвими демарші проти прибуття Папи на Кіпр, повідомляє Ratzinger-Inform.Нагадаємо, раніше Предстоятель Кіпрської Православної Церкви архиєпископ Хризостом II розкритикував архиєреїв - противників майбутнього візиту на острів Папи Римського Бенедикта XVI. Проти приїзду Папи виступає єпископ міста Лімассол Атаназій та деякі інші священнослужителі Православної Церкви. На їх думку приїзд Папи, «спровокує невдоволення» жителів острова, що вважають католиків єретиками. Бойкотувати візит Бенедикта XVI пообіцяли 5 членів синоду Кіпрської Церкви.
За матеріалами CREDO

вівторок, 1 червня 2010 р.

День захисту дітей

На міжнародному рівні День захисту дітей було встановлено у листопаді 1949 року рішенням сесії Міжнародної демократичної федерації жінок. Вперше було відзначено у 1950 році. Цей день - не тільки гучні і веселі свята для дітей, але й нагадування суспільству про необхідність поважати права дитини, що є необхідною умовою для формування гуманного, справедливого суспільства. В Україні День захисту дітей встановлено Указом Президента у 1998 році з ініціативи Міністерства України у справах сім'ї, молоді і спорту, Всеукраїнського комітету захисту дітей, Національного фонду соціального захисту матерів і дітей "Україна - дітям" та інших громадських організацій.